Kombiler kuşkusuz özellikle kış mevsiminde evlerin vazgeçilmezi konumunda. Kullaımıyla insanlara büyük bir avantaj sağlamasının yanı sıra herhangi bir arıza durumunda bu avantaj yerini dezavantaja bırakıyor. Çünkü gerek ısıtma gerek sıcak su kullanımında önemli bir role sahip olan kombiler arıza durumunda işlevlerini yitirebiliyor. Alarko Kombi Petekleri Isıtmıyor şikayeti de Alarko kullanıcıları tarafından sıklıkla dile getirilen şikayetlerden birisi olarak göze çarpar. Peteklerin ısınmamsının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Petek vanaları kapalı durumda olabilir. Özellikle kış mevsiminden yaz mevsimine girilirken peteklerle bir işi kalmadığını düşünen kullanıcılar petek vanalarını kapatır. Daha sonra tekrar kış mevsimi geldiğinde açmayı unuturlar. Bu yüzden ilk olarak petek vanalarını kontrol edin.
  • Sirkülasyon pompasında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Kombi tarafından ısıtılan suyun peteklerde dolaşmasını sağlayan bu parçada bir sorun olduğu taktirde petekler ısınmaz. Bunun için teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısınız.
  • İmbisat tankı arızalanmış veya ömrü tamamlanmış olabilir. Kombinin ısıttığı suyu peteklere itme görevi gören imbisat tankında da bir sorun olursa petekler ısınmaz. Bunun içinde teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısnız.
  • Kombinin periyodik bakımının aksatılması. Kombilerin evinizi ısıtırken çalışma prensibi kombi, ısıttığı suyu iki boru (biri kalorifer borusu, diğeri kalorifer dönüş borusu) arasında devir daim yapar. Bu işlem sırasında ısınan su borular arasında gezinti yaparken suyun içinde bulunan partiküllerini bırakır. Bu partiküller dolaşım esnasında tortu oluşturur. Oluşan tortular bir müddet sonra kısmen balçığa dönüşür. Kombi ve kalorifer peteği üreticileri kombi ve peteklere sıcak suyun sağlıklı bir şekilde gezinmesi için filtreler yerleştirirler. İşte bu filtreler bu balçıklar nedeniyle tıkanır. Bu nedenden devir daim yapması gereken sıcak su filtrelerden geçemez. Bu da peteklerin ısınmasına engel olup, size ısıtmama problemi yaşatır.

Yukarıda yazıldığı üzere ilk madde haricinde diğer tüm durumlar için mutlaka teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button444 78 56