Elektronik bir cihaz olan kombiler günlük hayatımızda neredeyse en çok kullanılan ve bu bağlamda da en çok arıza veren elektronik eşyalardan birisidir. Bu arızalar meydana geldiğinde insanların günlük yaşamlarını aksatabilir. Kullanıcılar bu arızalar karşısında kimi zaman teknik servis ekibinden destek almak zorunda kalsa da bazen internet vasıtasıyla küçük bir araştırma yaparak birkaç işlemle bu arızaları kendileri giderebildiği için ilk tercihleri internetten yardım almaları gerekmektedir. Bu yazımızda kullancılar tarafından karşılaşılan Airfel kombi db arızası çözümünden bahsedeceğiz.

Airfel Kombi DB Arızası

Airfel kombi ekranlarında meydana gelen db arızasını ait kodu su devresini kullanın NTC yüksek baca gazı sıcaklık uyarısı olarak bilinmektedir. Meydana gelen bu arıza, kalorifer gidiş borusu üzerinde bulunan NTC sensörünün ariza yapması ya da kısa devre oluşması sonucu anakartın bu arızayı vermesi ile oluşur. LCD ekranda anahtar işareti görününce resete basıldığında ise resimdeki hata kodu görünecektir.

NTC sensörü kombilerde farklı tiplerde bulunmaktadır. Bu tipler markalara ve modele göre suya temaslı veya suya teması olmayan NTC sensör olmak üzere iki tane bulunmaktadır. Her iki tipin de yaptığı işlem aynıdır. Yani özetleyecek olursak NTC sensörünün görevi ısıyı algılamaktır. Kombi sensörü genellikle kısa devre yapması, kireçlenmesi ya da oksitlenmesi ile oluşmaktadır. Bu problem ile karşılaştığınızda bu arızanın çözümü anca bir teknik servis ve nihayetinde de kuvvetle muhtemel olarak NTC sensör değişimi ile giderilebilir. Bu sebeple bu arıza ile karşılaştığınızda teknik ekipten yardım almanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Airfel Kombi DB Arızası nedir ve nasıl çözülür?

Airfel Kombi DB Arızası, kombinin Dijital Pano Arızası anlamına gelir. Bu arıza, kombinin ana kartında meydana gelen bir sorundan kaynaklanır. Sorunu çözmek için öncelikle kombinin elektrik bağlantılarını kontrol etmek gerekir. Eğer sorun bu bağlantılardan kaynaklanmıyorsa, kombinin ana kartı değiştirilmesi gerekebilir.

Airfel Kombi DB Arızası nasıl önlenir?

Airfel Kombi DB Arızası’nın önlenmesi için kombinin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması önerilir. Ayrıca, kombinin elektrik bağlantılarının sık sık kontrol edilmesi, voltaj değerlerinin uygunluğunun kontrol edilmesi de önemlidir.

Airfel Kombi DB Arızası neden oluşur?

Airfel Kombi DB Arızası, kombinin ana kartındaki bir sorundan kaynaklanır. Ana karttaki bu sorun, genellikle elektrik bağlantılarından kaynaklanan bir hata nedeniyle ortaya çıkar.

Call Now Button444 78 56