Şüphesiz kombiler insan hayatının vazgeçilmez olan elektronik eşyalarından birisi olmuştur. Ancak her elektronik eşyada olduğu gibi kombilerde de zaman zaman arızalar yaşanabilmektedir. Buderus kombi C3 arızası da Buderus marka kombi kullanıcılarının sık sık dillendirdiği hatalardan birisidir. Bu arızayı kısaca tanımlamak gerekirse difransiyel basınç şalterinin kapanmadığını belirtir. Bu durumda kullanıcı kombiden faydalanamaz. Buderus Kombi c3 arızasının birkaç nedeni olabilir. Bunları sıralamak gerekirse;

Buderus 3C Arızası

 • Kombi bacası tıkanmış olabilir.
 • Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir.
 • Fanda bir arıza meydana gelmiş olabilir.
 • Protestat hortumunda tıkanma yaşanmış olabilir.
 • Protestat hortumunda nemlenme oluşmuş olabilir.

Buderus Kombi C3 arızası nasıl giderilir?

 • Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulması gerekir. Bu uygulamada da uzman servis yardımı almanız gerekir. İşlemi kullanıcı olarak sizler yapamazsınız.
 • Fan arızalı ise tamiri ya da değişimi gerekebilir. Fan özellikle de yoğuşmalı ve hermetik Buderus kombilerde hava akışına yardımcı olma görevindedir. Arızalı olduğunda bu sorun yaşanılabilir. Arıza yaptığı tespit edildiğinde tamir uygulaması da yapılabilir.
 • Prosestat hortumu tıkalı ise temizlenebilir. Prosestata bağlı hortumun tıkandığı durumda temizleme işlemi gerekmektedir. Uygulama için işin uzmanından yardım almanız önemlidir.
 • Prosestat hortumlarında nemlenme var ise nem giderilmelidir. Bu konuda gereken uygulama ancak uzman servis ekipleri tarafından yapılabilir. Bu sebeple işi uzmanına bırakarak cihaza müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

Bu arıza karşısında mutlaka teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmanız gerekmektedir. Kullanıcı olarak hiçbir müdahalede bulunmamalısınız.

Buderus kombi cihazlarında 3C hatası, cihazın yanma odasında alev oluşmaması veya alevin düzensiz çalışması sonucu oluşan bir hata kodudur. Bu hatanın nedeni genellikle hava veya gaz girişinin engellenmesi veya kombi cihazının yanma odasındaki parçaların kirlenmesi olabilir.

Bu hatanın giderilmesi için öncelikle cihazın güç kaynağı kapatılmalı ve ardından kombi cihazının yanma odasının temizlenmesi gerekmektedir. Yanma odasının temizlenmesi için uygun bir fırça kullanılabilir. Yanma odasının temizlenmesi sırasında, kombi cihazının gaz valfi kapatılmalı ve gaz bağlantısı kontrol edilmelidir. Eğer gaz bağlantısı veya hava girişi engellenmişse, engel giderilmeli ve gaz valfi açılmalıdır.

Ayrıca, kombi cihazının filtreleri kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Filtrelerin kirlenmesi, hava veya gaz akışının engellenmesine ve 3C hatası gibi hata kodlarının oluşmasına neden olabilir.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmenize rağmen sorun devam ediyorsa, Buderus kombi servisiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Servis teknisyenleri, kombi cihazının detaylı bir incelemesini yapacak ve sorunun giderilmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirecektir.

Özetle, Buderus 3C hatası, kombi cihazının yanma odasında alev oluşmaması veya alevin düzensiz çalışması sonucu oluşan bir hata kodudur. Hata genellikle hava veya gaz girişinin engellenmesi veya yanma odasındaki parçaların kirlenmesi nedeniyle oluşur. Hatanın giderilmesi için kombi cihazının yanma odasının temizlenmesi, gaz valfi ve gaz bağlantısı kontrolü ve filtrelerin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer sorun devam ederse, Buderus kombi servisiyle iletişime geçmek gerekir.


5 thoughts on “Buderus Kombi C3 Arızası

 1. Buderus kombimde C3 hatası veriyor. Servisi çağırdım, kombideki fan motorunu değiştirdiler. Sorun çözüldü.

 2. Buderus kombimde de aynı hatayı veriyor. Kombiyi resetledim, bacayı kontrol ettim ama bir faydası olmadı.

 3. Buderus kombimde C3 hatası veriyor ve çalışmıyor. İnternette araştırdığım kadarıyla bu hata kodu “diferansiyel basınç şalteri arızası” anlamına geliyormuş. Kombiyi resetledim, prizden çektim taktım ama bir faydası olmadı.

 4. kombiyi kapatıp tekrar açtım ve C3 hatası durdu. Bu durumu yaşayan varsa, kombiyi kapatıp tekrar açmayı denemesini tavsiye ederim.

 5. Buderus kombimizde C3 arıza kodu vermeye başladı. İnternetten araştırdım, sirkülasyon pompası arızası olduğunu öğrendim. Servisi aradık, gelip pompayı değiştirdiler. Fakat bu çok pahalıya patladı. Arızadan bir ay sonra yine aynı sorun başladı. Sanırım Buderus’un sirkülasyon pompaları biraz sorunlu. Yetkili servisleri de çok pahallı. Tekrar servisi aramak zor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56