Kombilerden en sağlıklı verimi almak için periyodik bakımlarını aksatmamanız gerekmektedir. Periyodik bakımı yapılmayan kombiler arızalanmaya daha meyillidir. Bu arızlanmalrın da sonucunda kombinizde bir hata kodu görülür. Bu hata kodlarından birisi olan Vaillant Kombi F20 Hatası da bakımı yapılmayan kombilerin petek dönüş vanasında bulunan filtrenin temizlenmemesinden dolayı meydan gelmiş olabilir. Bu durumda Vaillant Kombi Yetkili servisine ulaşıp bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Diğer nedenlere göz atacak olursak;

Vaillant F20 Hatası

-Sirkülasyon pompasına enerji gönderilememesinin nedeni olarak anakartın arızalanması.

– Kombinizdeki alevlenmenin olması gereken değerin üstünde olması. Bunu da açıklamak gerekirse; gaz valfi görevini yerine getiremediği için kombiniz olması gereken değerin üstünde ısınır ve içindeki suyu peteklere iletemez.

-Peteklerde ve petek filtrelerinde yaşanan tıkanıklıklar.

– Petek vanalarınıın kapalı konumda olması.

– Sirkülasyon pompasının çalışmaması.

-Isı sensörlerinin arızalanması.

Vaillant Kombi F20 Hatası’nı aldığınızda aslında kullanıcı olarak yapabileceğiniz iki şey var;
1. Kombinize reset atmak
2. Peteklerin vanalarını kontrol etmek

Yazının başında da değindiğim üzere kombinizin periyodik bakımını düzenli olarak yaptırdığınız taktirde Vaillant Kombi F20 Hatası‘nı alma ihtimaliniz düşecektir.


Sıkça Sorulan Sorular

Vaillant Kombi F20 hatası nedir?

Vaillant kombilerinde F20 hatası, cihazın gaz basıncının yetersiz olduğunu gösteren bir hata kodudur.

Vaillant Kombi F20 hatası nasıl çözülür?

Vaillant Kombi F20 hatasını çözmek için öncelikle kombinin gaz valfinin tamamen açık olduğundan emin olun. Eğer gaz vanası açık ise, cihazın filtresinin ve brülörünün temiz olduğundan emin olun. Sorun hala devam ediyorsa, gaz basıncını ölçmek ve ayarlamak için bir uzman çağırmak en doğru çözüm olacaktır.

Vaillant Kombi F20 hatası neden oluşur?

Vaillant kombilerinde F20 hatası genellikle gaz basıncı sorunlarından kaynaklanır. Cihazın gaz basıncı yetersiz olduğunda, kombi bu hatayı verir.

Vaillant Kombi F20 hatası ne sıklıkla oluşur?

Vaillant kombilerinde F20 hatası nadir görülen bir hata kodudur. Ancak cihazın düzenli bakımının yapılmaması veya gaz basıncı sorunları yaşandığında bu hata kodu ortaya çıkabilir.

Vaillant Kombi F20 hatasını kendim çözebilir miyim?

Vaillant Kombi F20 hatasını çözmek için cihazın gaz vanasını açık konuma getirmeniz ve filtresi ile brülörünü temizlemeniz yeterli olabilir. Ancak bu işlemler sonrasında hala sorun devam ediyorsa, gaz basıncının ölçülmesi ve ayarlanması için bir uzman çağırmak en doğru çözüm olacaktır. Kendi müdahaleleriniz cihazın daha fazla zarar görmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56