Baymak Eco 5 kombi 88 arızası genel itibariyle harici bir problemdir. Elektronik kart arızası olarak belirtilir ve pek çok sebepten dolayı bu arıza kodu ekranda görülebilmektedir. Bu arıza durumuyla karşılaştığınızda, kombinizin çalışmaz. Beyin görevi gören ana karta müdahale edilmesi gereklidir.

Voltaj dalgalanmalarından dolayı böyle bir sorunla karşılaşılabilmektedir. Ana kartın artık kullanım ömrünün bittiğinin sinyali olabilmektedir. Bununla beraber kombide arızalı farklı parçalar vardır ve bunlar anakartta arızaya neden olabilmektedir.

Bu tip bir arıza resetleme yaparak düzelmediği için, kullanıcının müdahale edebileceği bir durum değildir fakat yine de kombi kapatılarak servisin beeklenmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kullanıcılar bu sorunu kombiye darbe uygulayarak çözmeye çalışsa da, bu yöntem arızanın daha da büyümeyeceği anlamına gelmemektedir. 

Baymak Eco 5 Kombi 88 Arızası Nasıl Giderilir?

Baymak Eco 5 kombi 88 arızası görüldüğünde, çözüm için yetkili servisin arızayı yerinde görmesi gereklidir. Tespit sonrasında anakartta sorun olduğu belirtilirse anakart, arıza tespiti için alınmaktadır. Arızanın anakartta olduğu kesinleştiğinde, kullanıcı onay verirse tamir yapılır.

  • Anakart tamiri yapılacaksa, aynı gün içerisinde ya da 1 gün sonrasında onarılmaktadır.
  • Parça tamir edilemeyecek durumdaysa ya da kullanıcı parça değişimini talep ediyorsa, sıfır parça güvencesiyle değişim sağlanmaktadır.

Sorunun bir daha yaşanmaması için birtakım önlemler alınması gerekebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56