Demirdöküm Kombi Isıtmıyor şikayeti kullanıcılar tarafından yüksek sesle dillendirilen şikayetlerden biri olarak göze çarpıyor. Bun şikayetin birçok nedeni olmakla beeraber ilk akla gelen kombinin ve peteklerin periyodik bakımının aksatılmasıdır.

Demirdöküm Kombi Isıtmıyor

Neden, ne alaka diye sorarsanız; kombilerin evinizi ısıtırken çalışma prensibi kombi, ısıttığı suyu iki boru (biri kalorifer borusu, diğeri kalorifer dönüş borusu) arasında devir daim yapar. Bu işlem sırasında ısınan su borular arasında gezinti yaparken suyun içinde bulunan partiküllerini bırakır. Bu partiküller dolaşım esnasında tortu oluşturur.

Oluşan tortular bir müddet sonra kısmen balçığa dönüşür. Kombi ve kalorifer peteği üreticileri kombi ve peteklere sıcak suyun sağlıklı bir şekilde gezinmesi için filtreler yerleştirirler. İşte bu filtreler bu balçıklar nedeniyle tıkanır. Bu nedenden devir daim yapması gereken sıcak su filtrelerden geçemez. Bu da peteklerin ısınmasına engel olup, size ısıtmama problemi yaşatır.

Eğer periyodik bakımını düzenli olarak yaptırdığınız halde Demirdöküm Kombi Isıtmıyor şikayetiniz var ise en yakında bulunan Demirdöküm Kombi servisinden yardım çağrısında bulunun.

Sıkça Sorulan Sorular

Demirdöküm kombim neden ısıtmıyor?

Demirdöküm kombiniz ısıtmıyorsa, birkaç olası nedeni vardır. Öncelikle, kombinin doğru şekilde çalışabilmesi için doğalgaz kaynağına ve elektriğe bağlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, kombinin su basıncının yeterli olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Eğer su basıncı düşükse, kombi ısıtmayı durdurabilir. Bu gibi basit kontrolleri yapmanız ve sorun devam ediyorsa yetkili bir servisten yardım almanız önemlidir.

Kombimizin su basıncı nasıl kontrol edilir?

Demirdöküm kombinizin su basıncını kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Kombiye bağlı olan su dolum hortumunun bağlantısını kontrol edin ve gerekirse sıkın.
  2. Kombinin ön panelini açın ve su basınç göstergesini bulun.
  3. Eğer su basıncı göstergesi 1 ile 1.5 bar arasında değilse, kombinin su basıncını artırmak için dolum musluğunu kullanmanız gerekebilir.
  4. Dolum musluğunu saat yönünde çevirerek suyu sisteme doldurun. Basınç göstergesinin 1 ile 1.5 bar arasında olmasına dikkat edin.
  5. İşlem tamamlandıktan sonra dolum musluğunu kapatın ve kombinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Kombiye doğalgaz geliyor, ancak ısıtmıyor. Ne yapmalıyım?

Kombiye doğalgaz geliyor, ancak ısıtma işlemi gerçekleşmiyorsa, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

  1. Kombinin gaz valfinin açık olduğundan emin olun. Gaz valfi genellikle kombinin altında veya yanında bulunur. Eğer kapalıysa, gaz vanasını açın.
  2. Doğalgaz kaynağının genel valfinin açık olduğunu kontrol edin. Eğer valf kapalıysa, genel valfi açın.
  3. Kombinin gaz borusunda tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Eğer tıkanıklık varsa, yetkili bir servisten yardım almanız gerekebilir.
  4. Eğer yukarıdaki adımları takip ettikten sonra kombiniz hala ısıtmıyorsa, yetkili bir teknik servisten destek almanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56