Demirdöküm F28 hatası belli başlı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kombide yer alan iyonizasyon elektrodu arızalıysa bu hatayla karşılaşmak mümkündür. Ayrıca kombinin ateşleme yapmadığını gösteren F28 hatasının diğer nedeni ise gaz valfi ile ilgilidir. Buna ek olarak gaz yokluğu da bu hataya sebep olabilir. Evinizdeki doğalgaz vanalarının açık olup olmadığını kontrol edin. Gaz yokluğundan dolayı ocak yanmıyorsa F28 arıza kodunu kombinin ekranında görebilirsiniz. Kombinize kadar doğalgaz ulaşıyorsa bile gaz basıncının düşük olmasından dolayı ocağınız alev almayabilir.

Demirdöküm F28 Hatası Nasıl Giderilir?

Demirdöküm F28 hatası çözümü için arızanın kaynağı tespit edildikten sonra çözüm yollarına başvurulabilir. F28 hatası çözümü için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • İyonizasyon elektrodu temizlenmeli, zımparalanmalı ya da değiştirilmelidir.
  • Gaz valfinin arızası giderilmeli gerekirse değişimi yapılmalıdır.
  • Dairenizde gaz varsa ya da doğalgaz kesintisi yoksa kombiyi resetlemek gerekir. Üzerinde alev sembolü bulunan açma kapama tuşunu 3 saniye basılı tuttuğunuzda kombi resetlenecektir.
  • Gaz vanası T konumundaysa yani kapalıysa tüm vanalar açılmalıdır.

Yukarıda yer alan arıza çözümlerinde parça değişimi ve tamir işlemleri için yetkili servise başvurmak gerekir. Vanaların kontrolü ve resetleme işlemi evde yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56