Eca kombi çalışmıyor sorununuz var ise, teknik servis çağırmadan önce su basıncı, elektrik ve gaz vanası kontrolleri yapılmalı, arızanın nereden olduğu gözlenmelidir. Elektronik eşyalar arasında kombiler su, gaz ve elektrik sistemlerinin birlikte çalışırlar. Soğuk kış aylarında evin ısısını ve sıcak suyu sağlar ve ayrıca ortama sıcak su temin ederler.

Ancak, rutin olarak bakımsızlık ya da zamanla parçalarda meydana gelen aşınma dolayısıyla kombilerde bazı arızalar çıkabilir. Bu sorunlar yüzünden kombi kimi zaman tam verimle çalışmaz ya da tamamen durur. Arıza sebebi ne olursa olsun bu iki durumda da dairede ve kombide ısı kaybı yaşanır ve paranız boşuna gider. Kombilerin çalışmaması ile alakalı birkaç sebep olabilir. Örneğin kombiden sıcak su gelirken, kaloriferler çalışmayabilir ya da kombi tamamen sıcak su vermeyebilir. Bu gibi durumlarda en doğru yol servisten yardım almaktır.

Kombi Çalışmıyorsa Yapılacaklar sırası ile şunlardır:

  • Eğer sıcak su çalışıyor kalorifer çalışmıyor ise bu durum fark edildiği ilk andan itibaren kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik kontrolünün yapılması gerekir.
  • Yine aynı şekilde doğal gaz vanasının açık olup olmadığı da denetlenmesi gerekir cünkü kombi üzerinde yer alan kış konumu ve sıcak suyun konumunun ikisi de birlikte aktif durumda olmalıdır.
  • Ayrıca peteklerin de açık olup olmadığına bakılmalıdır. Radyatörlerin en az 3 tanesi açık olmalıdır ki kombi verimli çalışsın.
  • Her şeyin çalıştığından da emin olduktan sonra kombiyi resetlemeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56