Günümüzde insanların yeni eve taşınmak için arayışta olduklarında baktıkları kriterlerin başında evde doğalgaz olup olmaması geliyor. Çünkü doğalgaz, kombi aracılığı ile insanlara başta ısınmak ve sıcak suya erişim kolaylığı olmak üzere birçok kolaylık sağlıyor. Fakat elektronik bir cihaz olan kombiler yer yer arızalar verebiliyor. Kullanıcılar bu arızalar karşısında kimi zaman teknik servis ekibinden destek almak zorunda kalsa da bazen internet vasıtasıyla küçük bir araştırma yaparak birkaç işlemle bu arızları kendileri giderebiliyor. Bu yazımızda nadir de olsa görülen Buderus Kombi C6 arızasından söz edeceğiz.

Buderus C6 Arızası

Buderus Kombi C6 arızası hava akışında oluşan problemden dolayı yaşanır. Daha detaylı anlatmak gerekirse, kombiler çalışmadan, daha doğrusu suyu ısıtmadan önce fan motoru çalışır. Fan motoru çalıştıktan sonra ankarta cihazın yanma moduna geçmesi için sinyal gönderen hava akış şalteri sinyal gönderir ve kombi çalışmaya başlar. Ancak anakart, fan motoru ve hava akış şalteri arasındaki sinyal bozulmasında veya kaybolmasında C6 isimli arıza kodu ile karşılaşılır. C6 arızası yaşanmasına neden olan etmenler;

  • Fan motoru arızalanmış olabilir.
  • Anakart fan motoruna enerji gönderememesi.
  • Hava akış şalterinin arızalanması.
  • Baca bağlantısında yaşanan bir sorun veya bacanın yerinden çıkması.

Bu arıza ile karşılaşıldığı taktirde kullanıcı olarak hiçbir müdahelede bulunmamlısınız. Yapılacak herhangi bir müdahele daha büyük sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı işinin uzmanı olan teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56