Sular kesilince kombi çalışır mı sorusu , su kesintileri durumunda akla gelen ilk sorular arasındadır. Genel olarak kombilerin çalışma şekillerine bakıldığında elektrik , su ve doğalgaz kullandıkları ve kombinin sorunsuz bir biçimde çalışması için bu üçlünün bir arada bulunması gerekmektedir. Bu nedenle sular kesilince kombi çalışır mı sorusuna vereceğimiz cevap hem evet hem de hayır  olacaktır.

  • Kombiler su ve doğalgazı kullanmak için elektrik gücüne ihtiyaç duymaktadır. Elektriğin olmadığı durumlarda bu işlevler yerine getirilmediği için kombiniz çalışmayacaktır.
  • Doğalgazın olmadığı durumlarda ise kombiniz elektrik ve su almasına rağmen ısıtma işlevi olarak ateşlemeyi gerçekleştiremeyeceği için çalışmayacaktır.
  • Suların kesildiği durumda ise elektrik ve doğalgazın bulunduğu durumda kombi dolaşımda kalan suyu bir süre daha  kullanmaya devam edecektir. Ancak bu gibi durumlarda kombinin çalıştırılmaya devam edilmesi kuru yanma sorunlarını beraberinde getirecektir. Ayrıca su basıncının düşmesi ve dolaşımda eksik su bulunması durumunda kombi işlevlerini yerine getirmeyecektir.

Suların kesilmesi durumunda kombinizi pasif duruma almak uzmanların önerdiği davranışlardandır. Kombiniz kısa süreli olarak çalışmaya devam etse de tesisat içerisindeki suyun azalması ile olası sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

444 78 56