Elektronik bir cihaz olan kombiler en çok arıza veren elektronik eşyalardan birisidir. Bu arızalar meydana geldiğinde insanların günlük yaşamlarını aksatabilir. Kullanıcılar bu arızalar karşısında kimi zaman teknik servis ekibinden destek almak zorunda kalsa da bazen internet vasıtasıyla küçük bir araştırma yaparak birkaç işlemle bu arızaları kendileri giderebildiği için ilk tercihleri internetten yardım almaları gerekmektedir. Bu yazımızda kullancılar tarafından karşılaşılan Airfel kombi e6 arızası çözümünden bahsedeceğiz.

Airfel kombi ekranlarında meydana gelen E6 arızası kodu su devresini kullanın NTC sensörü arızası –Kombi NTC arızası olarak bilinmektedir. Meydana gelen bu arıza, kalorifer gidiş borusu üzerinde bulunan NTC sensörünün ariza yapması ya da kısa devre oluşması sonucu anakartın bu arızayı vermesi ile oluşur. LCD ekranda anahtar işareti görününce resete basıldığında ise resimdeki hata kodu görünecektir.

NTC sensörü kombilerde farklı tiplerde bulunmaktadır. Bu tipler markalara ve modele göre suya temaslı veya suya teması olmayan NTC sensör olmak üzere iki tane bulunmaktadır. Her iki tipin de yaptığı işlem aynıdır. Yani özetleyecek olursak NTC sensörünün görevi ısıyı algılamaktır. Kombi sensörü genellikle kısa devre yapması, kireçlenmesi ya da oksitlenmesi ile oluşmaktadır. Bu problem ile karşılaştığınızda bu arızanın çözümü anca bir teknik servis ve nihayetinde de kuvvetle muhtemel olarak NTC sensör değişimi ile giderilebilir. Bu sebeple bu arıza ile karşılaştığınızda teknik ekipten yardım almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button444 78 56